SILIGNIT® RW

SILIGNIT® RW chroni tkaniny i wykładziny podłogowe przed:

Chroni przed ogniem

JAKOŚĆ POTWIERDZONA CERTYFIKATAMI

ZOBACZ CERTYFIKATY

Silignit

impregnat do przeciwogniowego zabezpieczania tkanin

CHARAKTERYSTYKA

SILIGNIT RW jest ogniochronnym impregnatem pozwalającym zabezpieczyć tkaniny, wyroby tekstylne oraz wykładziny podłogowe do klasy niezapalności.

Wyroby pokryte produktem SILIGNITEM RW są dopuszczone do zastosowania zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późniejszymi zmianami) jako elementy wykończenia wnętrz w obiektach użyteczności publicznej jak: szkoły, przedszkola, budynki administracji, hotele, teatry, pawilony handlowe, pawilony wystawiennicze itp.

Badanie w zakresie stopnia palności wyrobów elastycznych zgodnie z PN-EN ISO 6940 i PN-EN ISO 6941 przeprowadzone dla SILIGNITU RW, sklasyfikowało tekstylia i wyroby poliestrowe, poliamidowe, wełniane, bawełniane oraz lniane jako materiały niezapalne.

Badanie w zakresie klasy reakcji na ogień zgodnie z PN-EN 13501-1 przeprowadzone dla SILIGNITU RW sklasyfikowało jako materiały trudno zapalne wykładziny podłogowe poliamidowe (klasa C -s1) oraz wykładziny polipropylenowe (klasa B -s1).

ZASTOSOWANIE

Impregnacja tkanin z zastosowaniem SILIGNITEM RW wpływa na opóźnienie momentu zajęcia się ogniem, tym samym zostaje spowolniony proces rozprzestrzeniania pożaru.

Zabezpieczenie materiałów przed szkodliwym działaniem ognia następuje w wyniku zanurzenia wyrobów tekstylnych w roztworze wody i impregnatu do tkanin.

Pożądaną klasę reakcji na ogień tekstylia zachowują do chwili pierwszego prania. W sytuacji czyszczenia chemicznego bądź prania wodnego proces zabezpieczania należy powtórzyć.

SILIGNITEM RW jest preparatem bezpiecznym oraz nieszkodliwym dla otoczenia (posiada Atest Higieniczny wydany przez Państwowy Zakład Higieny). Środek odznacza się także łatwością użycia. Prosta technika natrysku powoduje, że substancja jest stosowana w pomieszczeniach mieszkalnych, dzięki czemu zabezpieczone mogą być zasłony, wykładziny czy inne wyroby tekstylne codziennego użytku.

PRZYGOTOWANIE ROZTWORU I WYKONANIE IMPREGNACJI

Impregnat do tkanin SILIGNIT RW należy wykorzystywać jako 10% roztwór wodny. Jeden kilogram preparatu należy wprowadzić do dziewięciu litrów wody stopniowo, jednocześnie dokładnie mieszając aż do rozpuszczenia. Przy podwyższaniu temperatury proces rozpuszczania następuje szybciej. Mieszankę należy przygotować na kilka godzin przed rozpoczęciem procedury tak, aby osiągnęła klarowność.

Najlepszym sposobem impregnowania tkanin jest metoda kąpieli, opierająca się na całkowitym zanurzeniu materiału w roztworze aż do momentu całkowitego nasycenia. Rozwinięty materiał należy wprowadzić do płynu na czas 5 minut. Po wyjęciu z roztworu należy przedmiot lekko wyżąć dla usunięcia nadmiaru substancji, a w dalszej kolejności osuszyć. Najlepiej suszyć je w temperaturze otoczenia, nie powinna ona przekraczać 50°C.

W przypadku surowców, które nie powinny być zamoczone (plusze, jedwabie, wykładziny) można zastosować technikę natrysku, smarowanie bądź nanoszenie gąbką aż do uzyskania pełnego nawilżenia. W przypadku materiałów pluszowych, dla zachowania ich faktury, należy roztwór o stężeniu 5% (rozpuszczając 0,5 kg preparatu w 9,5 litra wody) nanosić od spodniej strony.

Nadmiar impregnatu uwidacznia się w powstawaniu na materiale białego nalotu. Można go w prosty sposób usunąć, przecierając przebarwienie wilgotną ściereczką lub gąbką.

NORMA ZUŻYCIA PREPARATU

Produkt dostępny jest w formie granulatu proszkowego pakowanego w wiaderka 1 kg lub worki 25 kg. Wydajność produktu jest zależna od rodzaju oraz chłonności tkaniny poddawanej impregnacji.

Orientacyjne wydajności:

Rodzaj tkaniny Wydajność z 1 kg SILIGNITU RW

  • Tkanina bawełniana 45 m2
  • Tkanina wełniana 25 m2
  • Tkanina lniana 35 m2
  • Tkanina poliamidowa 160 m2
  • Tkanina poliestrowa 55 m2

Rodzaj wykładziny Wydajność z 25 kg SILIGNITU RW

  • Wykładzina poliamidowa 75 m2
  • Wykładzina polipropylenowa 105 m2

TRWAŁOŚĆ ZABEZPIECZENIA

Trwałość warstwy ochronnej z impregnatu do tkanin uzależniona jest od warunków użytkowania zabezpieczonych wyrobów. Proces należy powtórzyć każdorazowo po trwałym kontakcie materiału z wodą (zamoczenie, pranie) i po praniu chemicznym. Przy intensywnym użytkowaniu tkanin zaleca się powtarzanie działań co rok.

CHRONI TKANINY I WYROBU TEKSTYLNE PRZED OGNIEM DO STOPNIA NIEZAPALNOŚCI

ZABEZPIECZA WYKŁADZINY PODŁOGOWE DO STOPNIA TRUDNOZAPALNOŚCI

ŁATWA APLIKACJA PRZEZ NATRYSK LUB MOCZENIE

ŚRODEK BEZPIECZNY I NIESZKODLIWY DLA OTOCZENIA