SILIGNIT® RW

SILIGNIT® RW chroni  tkaniny i wykładziny podłogowe przed:

ogien

ogniem

JAKOŚĆ POTWIERDZONA CERTYFIKATAMI

prod_silignit_wiadro_2017

SILIGNIT RW

impregnat do przeciwogniowego zabezpieczania tkanin

CHARAKTERYSTYKA

SILIGNIT RW jest ogniochronnym impregnatem pozwalającym zabezpieczyć tkaniny, wyroby tekstylne oraz wykładziny podłogowe do klasy niezapalności.

Wyroby pokryte produktem SILIGNITEM RW są dopuszczone do zastosowania zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późniejszymi zmianami) jako elementy wykończenia wnętrz w obiektach użyteczności publicznej jak: szkoły, przedszkola, budynki administracji, hotele, teatry, pawilony handlowe, pawilony wystawiennicze itp.

Badanie w zakresie stopnia palności wyrobów elastycznych zgodnie z PN-EN ISO 6940 i PN-EN ISO 6941 przeprowadzone dla SILIGNITU RW, sklasyfikowało tekstylia i wyroby poliestrowe, poliamidowe, wełniane, bawełniane oraz lniane jako materiały niezapalne.

Badanie w zakresie klasy reakcji na ogień zgodnie z PN-EN 13501-1 przeprowadzone dla SILIGNITU RW sklasyfikowało jako materiały trudnozapalne wykładziny podłogowe poliamidowe (klasa Bfl -s1) oraz wykładziny polipropylenowe (klasa Bfl -s1).

ZASTOSOWANIE

Impregnacja tkanin z zastosowaniem SILIGNITEM RW wpływa na opóźnienie momentu zapalenia, tym samym zostaje spowolniony proces rozprzestrzeniania pożaru.

Zabezpieczenie materiałów przed szkodliwym działaniem ognia następuje w wyniku zanurzenia wyrobów tekstylnych w roztworze wody i impregnatu do tkanin.

Pożądaną klasę reakcji na ogień tekstylia zachowują do chwili pierwszego prania. W sytuacji czyszczenia chemicznego bądź prania wodnego proces zabezpieczania należy powtórzyć.

SILIGNITEM RW jest preparatem bezpiecznym oraz nieszkodliwym dla otoczenia (posiada Atest Higieniczny wydany przez Państwowy Zakład Higieny). Środek odznacza się także łatwością użycia. Prosta technika natrysku powoduje, że substancja jest stosowana w pomieszczeniach mieszkalnych, dzięki czemu zabezpieczone mogą być zasłony, wykładziny czy inne wyroby tekstylne codziennego użytku.

PRZYGOTOWANIE ROZTWORU I WYKONANIE IMPREGNACJI

Najlepszym sposobem impregnowania tkanin jest metoda kąpieli, polegająca na całkowitym zanurzeniu materiału w roztworze aż do momentu całkowitego nasycenia. Przy tej metodzie Impregnat do tkanin SILIGNIT RW należy stosować jako 10% roztwór wodny. Jeden kilogram preparatu należy wprowadzić do dziewięciu litrów wody stopniowo dodając środek i jednocześnie dokładnie mieszając aż do rozpuszczenia. Przy podwyższaniu temperatury proces rozpuszczania następuje szybciej. Mieszankę należy przygotować na kilka godzin przed rozpoczęciem procedury tak, aby osiągnęła klarowność.

Rozwinięty materiał należy wprowadzić do płynu na czas 5 minut. Po wyjęciu z roztworu należy przedmiot lekko wyżąć dla usunięcia nadmiaru substancji, a w dalszej kolejności osuszyć. Najlepiej suszyć je w temperaturze otoczenia, nie powinna ona przekraczać 50°C.

Impregnację wykładzin podłogowych należy prowadzić metodą natrysku aż do całkowitego nawilżenia, stosując roztwór o stężeniu 25% (1kg preparatu rozpuszczony w 3 litrach wody). Zabieg należy powtarzać kilkakrotnie, aż do naniesienia wymaganej ilości SILIGNITU RW zgodnie z normą zużycia. Kolejne naniesienia należy stosować w odstępach zapewniających dobre wchłonięcie impregnatu.

Nadmiar impregnatu może się uwidocznić w powstawaniu na materiale białego nalotu. Można go w prosty sposób usunąć, przecierając wilgotną ściereczką lub gąbką.

NORMA ZUŻYCIA PREPARATU

Produkt dostępny jest w formie granulatu proszkowego pakowanego w wiaderka 1 kg lub worki 25 kg. Wydajność produktu jest zależna od rodzaju oraz chłonności tkaniny poddawanej impregnacji.

Orientacyjne wydajności:

Rodzaj tkaniny Wydajność z 1 kg SILIGNITU RW

  • Tkanina bawełniana 55 m2
  • Tkanina wełniana 50 m2
  • Tkanina lniana 75 m2
  • Tkanina poliamidowa 125 m2
  • Tkanina poliestrowa 145 m2


Rodzaj wykładziny Wydajność z 1 kg
 SILIGNITU RW

  • Wykładzina poliamidowa 3,5 m2
  • Wykładzina polipropylenowa 3,5 m2

TRWAŁOŚĆ ZABEZPIECZENIA

Trwałość warstwy ochronnej z impregnatu do tkanin uzależniona jest od warunków użytkowania zabezpieczonych wyrobów. Proces należy powtórzyć każdorazowo po trwałym kontakcie materiału z wodą (zamoczenie, pranie) i po praniu chemicznym. Przy intensywnym użytkowaniu tkanin zaleca się powtarzanie działań co rok.

CHRONI TKANINY I WYROBU TEKSTYLNE PRZED OGNIEM DO STOPNIA NIEZAPALNOŚCI

ZABEZPIECZA WYKŁADZINY PODŁOGOWE DO STOPNIA TRUDNOZAPALNOŚCI

ŁATWA APLIKACJA PRZEZ NATRYSK LUB MOCZENIE

ŚRODEK BEZPIECZNY I NIESZKODLIWY DLA OTOCZENIA

( 20.09.2022 )