SILIGNIT® RW

SILIGNIT® RW chroni  tkaniny elastyczne przed:

ogien

ogniem

JAKOŚĆ POTWIERDZONA CERTYFIKATAMI

prod_silignit_wiadro_2017

SILIGNIT RW

Impregnat do przeciwogniowego zabezpieczania tkanin.

CHARAKTERYSTYKA

SILIGNIT RW jest ogniochronnym impregnatem pozwalającym zabezpieczyć tkaniny oraz wyroby tekstylne do klasy niezapalności.

Wyroby pokryte produktem SILIGNITEM RW są dopuszczone do zastosowania zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późniejszymi zmianami) jako elementy wykończenia wnętrz w obiektach użyteczności publicznej jak: szkoły, przedszkola, budynki administracji, hotele, teatry, pawilony handlowe, pawilony wystawiennicze itp.

Badanie w zakresie stopnia palności wyrobów elastycznych zgodnie z PN-EN ISO 6940 i PN-EN ISO 6941 przeprowadzone dla SILIGNITU RW, sklasyfikowało tekstylia - wyroby poliestrowe, poliamidowe, wełniane, bawełniane oraz lniane jako materiały niezapalne.

ZASTOSOWANIE

Impregnacja tkanin z zastosowaniem SILIGNITEM RW wpływa na opóźnienie momentu zapalenia, tym samym zostaje spowolniony proces rozprzestrzeniania pożaru.

Zabezpieczenie materiałów przed szkodliwym działaniem ognia następuje w wyniku zanurzenia wyrobów tekstylnych w roztworze wody i impregnatu do tkanin.

Pożądaną klasę reakcji na ogień tekstylia zachowują do chwili pierwszego prania. W sytuacji czyszczenia chemicznego bądź prania wodnego proces zabezpieczania należy powtórzyć.

SILIGNITEM RW jest preparatem bezpiecznym oraz nieszkodliwym dla otoczenia (posiada Atest Higieniczny wydany przez Państwowy Zakład Higieny). Środek odznacza się także łatwością użycia. Prosta technika natrysku powoduje, że substancja jest stosowana w pomieszczeniach mieszkalnych, dzięki czemu zabezpieczone mogą być zasłony, tkaniny czy inne wyroby tekstylne codziennego użytku.

PRZYGOTOWANIE ROZTWORU I WYKONANIE IMPREGNACJI

Najlepszym sposobem impregnowania tkanin jest metoda kąpieli, polegająca na całkowitym zanurzeniu materiału w roztworze aż do momentu całkowitego nasycenia. Przy tej metodzie Impregnat do tkanin SILIGNIT RW należy stosować jako 10% roztwór wodny. W tym celu należy rozpuścić 1kg środka w 9 litrach wody. Środek należy stopniowo dodawać do wody, jednocześnie dokładnie mieszając aż do rozpuszczenia. Przy podwyższaniu temperatury wody (do max. 50stC) proces rozpuszczania następuje szybciej. Roztwór należy przygotować na kilka godzin przed rozpoczęciem procedury. Impregnację należy prowadzić klarownym roztworem.

Impregnację należy wykonać metodą całkowitego zanurzenia rozwiniętej tkaniny w roztworze na okres 5 minut. Nie należy impregnować tkanin zawiniętych w bele. Po wyjęciu z roztworu należy materiał lekko wyżąć dla usunięcia nadmiaru impregnatu, a w dalszej kolejności osuszyć. Najlepiej suszyć w temperaturze otoczenia, nie przekraczając 50°C.

W przypadku, kiedy nie ma możliwości wykonania moczenia, impregnację można prowadzić przez natrysk lub smarowanie rozwieszonego lub rozłożonego materiału, aż do całkowitego nawilżenia.
Plusze należy impregnować na lewej stronie, przy czym stężenie  stosowanego roztworu powinno wynieść od 5% (w proporcji 0,5kg środka na 9,5 litra wody) do 7% (0,7kg środka w 9,3 litra wody).

Nadmiar impregnatu może się uwidocznić w powstawaniu na materiale białego nalotu. Można go w prosty sposób usunąć, przecierając wilgotną ściereczką lub gąbką.

NORMA ZUŻYCIA PREPARATU

Produkt dostępny jest w formie granulatu proszkowego pakowanego w wiaderka 1 kg lub worki 25 kg. Wydajność produktu jest zależna od rodzaju oraz chłonności tkaniny poddawanej impregnacji.

Orientacyjne wydajności:

Rodzaj tkaniny Wydajność z 1 kg SILIGNITU RW

  • Tkanina bawełniana 40-50m2
  • Tkanina wełniana 40-85m2
  • Tkanina lniana 40-50m2
  • Tkanina poliamidowa 160-180m2
  • Tkanina poliestrowa 50-65m2

TRWAŁOŚĆ ZABEZPIECZENIA

Trwałość zabezpieczenia ogniochronnego uzależniona jest od warunków użytkowania zabezpieczonych wyrobów. Proces należy powtórzyć każdorazowo po trwałym kontakcie materiału z wodą (zamoczenie, pranie) i po praniu chemicznym. Przy intensywnym użytkowaniu tkanin (zwijanie, ścieranie) zaleca się powtarzanie impregnacji co rok.

CHRONI TKANINY I WYROBU TEKSTYLNE PRZED OGNIEM DO STOPNIA NIEZAPALNOŚCI

ŁATWA APLIKACJA PRZEZ NATRYSK LUB MOCZENIE

ŚRODEK BEZPIECZNY I NIESZKODLIWY DLA OTOCZENIA

( 28.11.2023 )